2019 World Footbag Championships

2019 World Footbag Championships July 29-August 3, 2019

Unfortunately, I couldn't attend the 2019 WFC so I gathered information on the tournament and regrouped it all here.

The official page of the tournament 
The Facebook event page
Results on Footbag .org
The tournament software page used for this NET competition 

NET competition - Results - Video Playlist

Open Singles Net

1. Walt Houston 2. Sebastien Maillet 3. Benjamin Alston 4. Tuomas Kärki 5. Wiktor Debski 6. Matti Pohjola 7. Kenny Shults 8. Wojciech jamski 9. Manuel Kruse 10. Guilaume Degat 11. Michal Klimczak 12. Quentin Isackson 13. Pawel Rozek 14. Grischa Tellenbach 15. Damian Budzik 16. Luka Weyler-Lavallee 17. Jasper Shults 18. Victor Lezama 19. Tammo Rockel 20. Pavel Hejra 21. Santeri Karvinen 22. Michal Rog 23. Marcin Staron 24. Tuomas Riisalo 25. Juan Palacios Lemos 26. Szymon Kalwak 27. David Rambaud 28. Maciej Pietrzycki 29. Darwins Mora 30. Marcin Czech 31. Arkady Lobankov 32. Radis Turek 33. Boris Ollivier 34. Maciej Samborowski 35. Lukasz Domin 36. Eduardo Martinez 37. Jean-Marie Letort 38. Faris Barakat 39. Jakub Grabarczyk 40. Felix Ostwaldt

Women's Singles Net

1. Piia Tantarimäki 2. Lena Mlaklar 3. Maude Landreville 4. Julia Klouda 5. Audrey Tumelin 6. Tanja Abt 7. Sarah Femmel 8. Brandy Seiler 9. Sophie Andrey 10. Gosia Debska 11. Natalia Fry

Open Doubles Net

1. Tuomas Kärki & Matti Pohjola 2. Benjamin Alston & Walt Houston 3. Florian Goetze & Yves Kreil 4. Wiktor Debski & Arthur Ledain 5. Quentin Isackson & François Pelletier 6. Luke Legault & Kenny Shults 7. Hendrik Simon & Simon Voss 8. Tammo Rockel & Luka Weyler-Lavallée 9. Sébastien Maillet & Grischa Tellenbach 10. Yassin Khateeb & Eurik Lindner 11. Pawel Rozek & Marcin Staroñ 12. Victor Lezama & Eduardo Martinez 13. Santeri Karvinen & Tuomas Riisalo 14. Jakub Grabarczyk & Wojciech Jamski 15. Manuel Kruse & Felix Ostwaldt 16. Guillaume Degat & David Rambaud 17. Szymon Kalwak & Maciej Samborowski " 18. Darwins Mora & Joschka Sebrantke 19. Michal Klimczak & Michal Rog 20. Jim Hankins & Jasper Shults 21. Sebastian Ceballos & Juan Palacios Lemos 22. Arkady Lobankov & Mikhail Mukhortykh 23. Marcin Czech & Rados Turek 24. Jean-Marie Letort & Ilkka Malin 25. Jean Galabrun & Boris Ollivier 26. Lukasz Domin &Maciej Pietrzycki 27. Zhong Jia Yao & Bruce Li

Women's Doubles Net

1. Maude Landreville & Lena Mlaklar 2. Kerstin Adineh & Piia Tantarimäki 3. Genevieve Bousquet & Julie Symons 4. Julia Klouda & Heike Köller 5. Brandy Seiler & Jody Welch 6. Tanja Abt & Sarah Femmel 7. Sophie Andrey & Audrey Tumelin 8. Gosia Debska & Natalia Fry

Open Mixed Doubles Net

1. Francois Pelletier & Genevieve Bousquet 2. Florian Goetze & Kerstin Adineh 3. Luke Legaut & Lena Mlaklar 4. Kenny Shults & Jody Welch 5. Luka Weyler-Lavallee & Maude Landreville 6. Matti Pohjola &Piia Tantarimäki 7. Yves Kreil & Heike Köller 8. Tuomas Kärki & Tanja Abt 9. Yassin Khateeb & Julia Klouda 10. Simon Voss & Julie Symons 11. Grischa Tellenbach & Audrey Tumelin 12. Victor Lezama & Sarah Femmel 13. Quentin Isackson & Sophie Andrey 14. Wiktor Debski & Gosia Debska 15. Jasper Shults & Brandy Seiler 16. Wojciech Jamski & Natalia Fry 17. Rados Turek & Nori Daigle

Intermediate Singles Net

1. Marcin Czech 2. Zhong Jia Yao 3. Sebastian Ceballos

Intermediate Doubles Net

1. Bruce Li & Zhong Jia Yao 2. Ted Fritsch & Brandy Seiler 3. Filip Wojcik & Marcin Czech

Master Singles Net

1. Pavel Hejra 2. Jim Hankins 3. Tanja Abt

Masters Doubles Net

1. Yassin Khateeb & Eurik Linder 2. Jody Welch & Brent Welch 3. Tanja Abt & Pavel Hejra

Freestyle competition - Results - Video Playlist

Open Freestyle Routines

1. Vasek Klouda 2. Patrik Cerny 3. Maciej Niczyporuk 4. Taishi Ishida 5. Damian Gielnicki 6. Pawel Nowak 7. Nathan Bonslaver 8. Sebastian Ceballos

Women Freestyle Routines

1. Paloma Pujol Mayo 2. Cassy Taylor 3. Caroline Birch

Doubles Freestyle Routines

1. Sergio Garcia & Paloma Pujol Mayo 2. Yoshihito Yamamoto & Yuji Morishima 3. Bruce Li & Zhong Jia Yao

Open Circle

1. Vaclav Klouda 2. Mariusz Wilk 3. Damian Gielnicki 4. Pawel Nowak

Intermediate Circle

1. Zhong Jia Yao 2. Christoph Alexander 3 .Mateusz Kotwicki

Sick 1

1. Christopher Schillem (Furious Motion) 2 .Rafal Kaleta (Symp. Quantum Legbeater) 3. Vasek Klouda (BS Clownface) 4. Damian Gielnicki (Vortex Swirl) 5. Pawel Nowak (FS Atomic Motion) 6. Matthew Kemmer (Tapping Twirl) 7. Nathan Bonslaver (Blazing Barfly) 8. Mariusz Wilk (Blurry Whirling Swirl) 9. Alex Trenner (Zulu PS Whirl) 10. Taishi Ishida (Torch-R-Rack) 11. Jakub Mosciszewski (Blurry Merlin) 12. Bruce Li (Whirlwind) 13. Sergio Garcia (Whirlygig) 14. Sebastian Ceballos (Sumo) 15. Anton Britting (Mobius) 16. Johnny Sarah (Blurry Whirl) 17. Christian Britting (Dimwalk)

Sick 3

1. Maciej Niczyporuk (Janiwalker>Bedwetter>Pixie Whirling Swirl) 2. Damian Gielnicki (Spinning DLO>Dimwalk Swirl>Marius) 3. Pawel Nowak (Atomic Motion>Locomotion>Ducking Symp. Dyno) 4. Christopher Schillem (Fury>Fusion>PS Whirl) 5. Arek Stanek (Food Processor>Janiwalker>PDX Torque) 6. Nathan Bonslaver (Fog>Dimmiest>PDX Torque) 7. Jakub Mosciszewski (Phoenix>Bedwetter>Dimmiest) 8. Sergio Garcia (PDX Tapping Pickup>Fairy Butterfly>Blurry Whirl) 9. Taishi Ishida (Phoenix>Blurry Whirl>PS Whirl) 10. Johnny Sarah (Fairy Butterfly>Ripwalk>Spinning Whirl) 11. Christian Britting (Atomsmasher>DLO>ss Whirl) 12. Cristoph Alexander (Diving Clipper>Ducking Clipper>Whirl)

Request Contest

1. Mariusz Wilk 2. Arek Stanek 3. Jakub Mosciszewski 4. Matthew Kemmer 5. Christopher Schillem 6. Jakub Worek 7. Damian Gielnicki 8. Alex Trenner 9. Nathan Bonslaver 9. Tuomas Riisalo 9. Maciej Niczyporuk 12. Pawel Nowak 12. Mathias Blau 12. Taishi Ishida 12. Rafal Kaleta 12. Anton Britting 12. Bruce Li 12. Sebastian Ceballos 12. Sergio Garcia 20. Nis Petersen 20. Andreas Nawrath 20. Johnny Sarah 23. Ivan Iakimenko 23. Christian Britting 23. Zhong Jia Yong 26. Christoph Alexander 26. Christopher Larndorfer

Battle Contest

1. Vasek Klouda 2. Damian Gielnicki 3. Pawe³ Nowak 4. Arkadiusz Stanek 5. Rafa³ Kaleta 5. Alexander Trenner 5. Taishi Ishida 5. Mathias Blau 9.Mariusz Wilk 9. Patrik Cerny 9. Matt Kemmer 9. Filip Wójcik 9. Christopher Schillem 9. Matthias Schmidt 9. Maciej Niczyporuk 9. Jakub Worek 17. Nathan Bonslaver 17. Jakub Mo¶ciszewski 17. Tuomas Riisalo 17. Derek Littlefield 17. Sergio Garcia 17. Nis Petersen 17. Marco Hartig 17. Przemys³aw Pietrzycki 17. Santeri Karvinen 17. Johny Sarah 17. Kuba Grabarczyk 17. Christopher Larndorfer 17. Christoph Alexander 17. Daryl Genz 17. Sebastian Ceballos 17. Yoshihito Yamamoto 33. Christian Britting 33. Yuji Morishima full battle brackets: https://challonge.com/ofq9l684

Double Battles Contest

1. Bruce Li & Zhong Jia Yao 2. Sergio Garcia & Paloma Pujol Mayo 3. Wiktor Debski & Gosia Debska 4. Rafal Kaleta / Arek Stanek 5. Damian Gielnicki / Damian BudzikBut full double battles bracket: https://challonge.com/ofq9l684

Shred 30

1. Vasek Klouda (240.19) 2. Matthias Blau (231.09) 3. Alex Trenne (224.75) 4. Taishi Ishida (216.27) 5. Pawel Nowak (200.57) 6. Jakub Mosciszewski (192.5) 7. Mariusz Wilk (189) 8. Matthew Kemmer (169.62) 9. Maciej Niczyporuk (166.18) 10. Damian Gielnicki (153) 11. Nathan Bonslaver (148.39) 12. Rafal Kaleta (140.19) 13. Christopher Larndorfer (136.86) 14. Arek Stanek (124.64) 15. Sebastian Ceballos (113.81) 16. Johhny Sarah (113.1) 17. Santeri Karvinen (111.48) 18. Damian Budzik (108) 19. Cassy Taylor (106.5) 20. Yoshihito Yamamoto (78.53) 21. Bruce Li (58.43) 22. Yuji Morishima (56.4)

Rippin Run

1. Maciek Niczyporuk 2. Matt Kemmer 3. Jakub Worek 4. Jakub Mo¶ciszewski 5. Mariusz Wilk 5. Filip Wójcik 5. Santeri Karvinen 5. Cassandra Taylor 9. Vasek Klouda 9. Pawe³ Nowak 9. Taishi Ishida 9. Arkadiusz Stanek 9. Rafal Kaleta 9. Alexander Trenner 9. Matthias Schmidt 9. Sergio Garcia 17. Nathan Bonslaver 17. Przemyslaw Pietrzycki 17. Damian Budzik 17. Tuomas Riisalo 17. Marco Hartig 17. Daryl Genz 17. Anton Britting 17. Jakub Grabarczyk 17. Bruce Li 17. Christian Britting 17. Sebastian Ceballos 17. Christoph Alexander 17. Yoshihito Yamamoto 17. Zhong Jia Yao full Rippin Run bracket: https://challonge.com/l7g3eo4k

Unnoficial events

Footbag Golf

1. Micha³ Klimczak 
2. Micha³ Róg 
3. Damian Budzik 

2 Square
1. Szymon Ka³wak 
2. Pawe³ Ro¿ek 
3. Filip Wojcik 

4 Square
1. Szymon Ka³wak 
2. Damian Budzik 
3. Matthias Lino Schmidt 

Footbag Video Contest

1. Mikko Lepisto 
2. Mathieu Gauthier 
3. Wiktor Debski & Gosia Debska 


No comments:

Post a Comment